Często wizażystki same wykonują zdjęcia dla siebie czy do swojego portfolio. Warto zadbać o formalną stronę takich zdjęć i podpisać umowę z osobą pozującą oraz wymagane zgody RODO.
Zacznijmy od tego, co to są prawa autorskie?
Są to prawa, które powstają i przysługują autorowi dzieła. Problematykę reguluje Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przypomnę tylko, że autorowi przysługują osobiste i majątkowe prawa autorskie. Jakie uprawnienia dla autora i innych podmiotów z nich wynikają reguluje ustawa.
Warto dodać, że autorowi przysługują prawa autorskie (osobiste i majątkowe), natomiast osoba pozująca może wyrazić lub nie zgodę na publikację wizerunku. Modelka z chwilą postawania zdjęcia w żaden sposób nie nabywa praw do zdjęcia ani nie staje się jego właścicielem- jak mylnie panuje pogląd. Prawo użytkowania zdjęcia może nabyć poprzez uzyskanie licencji do zdjęć lub praw majątkowych.
Szeroko problematykę opisuję TUTAJ.
Co taka umowa może zawierać?
- oznaczenie stron
Określa się strony, które zawierają umowę, mogą to być takie dane jak: imię, nazwisko, PESEL, adres korespondencyjny, numer telefonu. Należy pamiętać, że w świetle aktualnych przepisów zdjęcie też jest daną osobową.
- zgoda na publikację wizerunku
Bez wyraźnej zgody osoby pozującej, autor nie powinien publikować zdjęć. Stoją na stanowisko, że wyraźna zgoda, najlepiej pisemna jest najlepszą formą złożeniem oświadczenia w tym zakresie.
- regulacja dotycząca odwołania zgody na publikację wizerunku
Tematyk odwołania zgody na publikację wizerunku szeroko opisuję TUTAJ.
- RODO
- inne zapisy
Możemy określić liczbę zdjęć, termin ich dostarczenia, sposób publikacji.
Dodatkowym elementem umowy, może być regulacja między stronami kwestia wycofania wizerunku. Strony mogą ustalić sytuację wycofania zgody, jego warunki, sposób oraz ewentualnie odszkodowanie dla autora zdjęć w wyniku złożenia oświadczenia o wycofaniu.
Kolejna kwestią może być udzielenie przez autora licencji dla osoby pozującej.
Co to jest licencja?
Najprościej mówiąc jest to udzielenie komuś zgody na posługiwanie się zdjęciem. Możemy wyróżnić licencję wyłączną i niewyłączną. Zawsze sugeruje, aby udzielać licencję niewyłączną. Daje to możliwość udzielenia dalszej licencji (zgody) innym osobom na publikację zdjęć.
- podpisy stron
Podpisem jest czytelny podpis imieniem i nazwiskiem. Dodatkowo sugeruję dopisać datę złożenia podpisu.
W razie wątpliwości zachęcam do skorzystania z pomocy prawnej adwokata, radcy prawnego specjalizującego się w prawie autorskim.