Prawo w fotografii, czyli kto, jakie ma prawa do zdjęć z sesji fotograficznej

Często  spotykam się z informacjami, że osoba pozująca ma wszelkie prawa do zdjęć, może z nimi robić to co chce, a autor może tylko tyle, na co pozwoli mu osoba pozująca. Czy tak jest na prawdę?

Kto, jakie ma prawa do zdjęć z sesji fotograficznej?

Prawo autorskie przysługuje autorowi zdjęcia. Ustawa wymienia prawa: osobiste i majątkowe.

Szczegółowo opisałem to w Naruszenie praw autorskich i majątkowych.

Natomiast osoba pozująca ma prawo do swojego wizerunku. Jest to odrębna kwestia od prawa autorskiego. Mają różne podstawy prawne. Modelka czy model- nie nabywają praw autorskich, bo takie jest im zdanie czy tylko dlatego, że znajdują się na zdjęciu.

Autor zdjęcia może publikować zdjęcie z wizerunkiem osoby w określonych sytuacjach. Stwierdzenia, że modelka czy model mają wszelkie prawa autorskie: osobiste i majątkowe, mija się z prawdą. Nie ma to odzwierciedlenia w przepisach prawa. Może nabyć prawo do użytkowania np. poprzez uzyskanie licencji czyli zgody autora zdjęcia. Autor zdjęcia z natury rzeczy posiada prawo osobiste i majątkowe do zdjęcia z chwilą wykonania zdjęcia. Z czego wynikają uprawnienia np. realizacja prawa osobistego – czyli oznaczenie dzieła swoim nazwiskiem, czy majątkowe- sprzedaż fotografii.

Dlaczego warto mieć pisemną umowę dotyczącą sesji fotograficznej?

Dla celów dowodowych, w sytuacji kiedy doszło by do sporu między stronami umowy. Stony mają ustalone z góry warunki współpracy czy pola eksportacji zdjęć.

Zdarzają się sytuacje, gdy z zdjęć z sesji korzystają inne podmioty, nie ujęcie w zawartej umowie. O skutkach takich działań pisałem w tekście: Naruszenie praw autorskich i majątkowych. Zapraszam do zapoznania się z tym wpisem, szczególnie kieruje go do fotografów.

Zapraszam do innych wpisów, które mogą być pomocne:

Dlaczego warto zapłacić za zdjęcia?

Odwołanie zgody na wykorzystanie wizerunku.

 podziel się:
Prawo w fotografii, czyli kto, jakie ma prawa do zdjęć z sesji fotograficznejKonrad Koczywąs
0

  Kilka słów o mnie:

 

 Jestem fotoreporterem. Fotografuję od ponad 10 lat. Mój dorobek to ponad 21 tysięcy zdjęć opisanych i wprowadzonych do obrotu w agencji fotograficznej. Na codzień fotografuje realizuje zdjęcia z zakresu polityki, showbiznesu czy  wykonuje sesje dla firm czy osób prywatnych. Mój blog jest miejscem gdzie prezentuje efekty mojej pracy czy prezentuje kulisy pracy fotoreportera. Zapraszam do mojego świata fotografii.

error: Zdjęcia monitorowane cyfrowo, zakaz kopiowania bez zgody autora.