Często spotykam się z informacjami, że osoba pozująca ma wszelkie prawa do zdjęć, może z nimi robić to co chce, a autor może tylko tyle, na co pozwoli mu osoba pozująca. Czy tak jest na prawdę?
Kto, jakie ma prawa do zdjęć z sesji fotograficznej?
Prawo autorskie przysługuje autorowi zdjęcia. Ustawa wymienia prawa: osobiste i majątkowe.
Szczegółowo opisałem to w Naruszenie praw autorskich i majątkowych.
Natomiast osoba pozująca ma prawo do swojego wizerunku. Jest to odrębna kwestia od prawa autorskiego. Mają różne podstawy prawne. Modelka czy model- nie nabywają praw autorskich, bo takie jest im zdanie czy tylko dlatego, że znajdują się na zdjęciu.
Autor zdjęcia może publikować zdjęcie z wizerunkiem osoby w określonych sytuacjach. Stwierdzenia, że modelka czy model mają wszelkie prawa autorskie: osobiste i majątkowe, mija się z prawdą. Nie ma to odzwierciedlenia w przepisach prawa. Może nabyć prawo do użytkowania np. poprzez uzyskanie licencji, czyli zgody autora zdjęcia. Autor zdjęcia z natury rzeczy posiada prawo osobiste i majątkowe do zdjęcia z chwilą wykonania zdjęcia. Z czego wynikają uprawnienia np. realizacja prawa osobistego – czyli oznaczenie dzieła swoim nazwiskiem, czy majątkowe- sprzedaż fotografii.
Dlaczego warto mieć pisemną umowę dotyczącą sesji fotograficznej?
Dla celów dowodowych, w sytuacji kiedy doszło by do sporu między stronami umowy. Stony mają ustalone z góry warunki współpracy czy pola eksportacji zdjęć.
Zdarzają się sytuacje, gdy z zdjęć z sesji korzystają inne podmioty, nie ujęcie w zawartej umowie. O skutkach takich działań pisałem w tekście: Naruszenie praw autorskich i majątkowych. Zapraszam do zapoznania się z tym wpisem, szczególnie kieruje go do fotografów.