Umowa fotograficzna – jest ważnym elementem, nie tylko dla zabezpieczenia stron, zleceniodawcy czy autora zdjeć, ale także jasno określa prawa i obowiązki czy warunki sesji. Zapraszam do mojego wpisu na ten temat.
Czy warto podpisać umowę?
Uważam, że warto jest zabezpieczeniem stron. Określa prawa i warunki stron umowy. Może dojść do naruszenia praw autorskich lub sporu między stronami. Wtedy mamy ustalenia, kto jakie ma prawa do zdjęć i co można z nimi zrobić.
Czy wystarczy skan podpisanej umowy?
Stanowi do dowód, jeśli zawiera wszystkie istotne elementy umowy.
Treść umowy fotograficznej jako treści wiadomości e-mail?
Możliwe, ale najlepiej po negocjacjach spisać wszystkie ustalenia dotyczące sesji, przesłać do drugiej strony i poprosić o akceptację takiej treści.
Wymóg formy pisemnej pod rygorem nie ważności
Wymagany jest np:
– w sytuacji udzielenia licencji wyłącznej dla zamawiającego czy przeniesienia praw majątkowych
Termin podpisania umowy
Nie ma ogólnej zasady, jednak preferuje się podpisanie umowy przed realizacją zlecenia.
Podmiot umowy czyli z kim podpisujemy umowę?
Może to być:
- osoba fizyczna np klient indywidualny – ważne jest zawarte danych np: imię, nazwisko, adres, PESEL,
- osoba prawna np firma – podobnie jak wyżej nazwa firmy, pełne jej dane, osoba, która reprezentuje firmę
Ustalenie sposobu zapłaty wynagrodzenia
Co to jest zadatek? Jest to kwota zwrotna.
Co to jest zaliczka? Jest kwota niezwrotna dla zlecającego.
Kwota za realizację usługi/sesji – powinna być jasno przedstawiona klientowi, także co cena zawiera np. wynajem studia czy wizażystki. Także cena za dodatkowe elementy np: dodatkowe ujęcia czy przedłużenie czasu sesji.
Autor zdjęć może się zabezpieczyć w ten sposób, że nie przekaże dzieła czyli zdjęć w pełnej rozdzielczości, gdy nie nastąpi pełna wysokość wynagrodzenia.
Koszty realizacji usługi
Kosztem może być np: wynajęcie studia, rekwizytów, oświetlenia, modelki czy retuszera zdjęć. Warto ustalić, kto je pokrywa czy fotograf w ramach swojego wynagrodzenia czy zleceniodawca.
Przedmiot umowy fotograficznej
Chodzi o efekt pracy autora zdjęć. Klienci oczekują jasnej informacji, co otrzymają, jakiej jakości oraz ilości. Warto określić w umowie:
- ilość zdjęć
- ich parametry techniczne
- czas w jakim okresie mają powstać zdjęcia
- forma i termin dostarczenia do klienta zdjęć
- pola eksploatacji/publikacji zdjęć
- regulacji majątkowych i osobistych praw autorskich do zdjęć
Sposób realizacji usługi umowy fotograficznej
Jak fotograf może się zabezpieczyć przed ociąganiem się przez klienta z realizacją usługi. Jest na to kilka sposobów, jednym z nich, gdy realizujemy zdjęcia z niepowtarzalnego wydarzenia przekazywanie klientowi „live” zdjęć i ich akceptacja w trakcie. Klient na bieżąco przedstawia swoje uwagi i fotograf ma możliwość ich wprowadzenia, pod rygorem utraty takiego prawa w późniejszym okresie. Klient powinien z góry określić swoje wymagania co do zdjęć, co mają przedstawiać czy moment ich wykonania np: zdjęcia nocne czy o określonej porze zdjęcia architektury konkretnych budynków.
Akceptacja lub wybór zdjęć przez klienta- warto ustalić termin kiedy ma to nastąpić przez klienta od chwili przedstawienia mu efektów w postaci zdjęć. W wypadku nie dokonania wyboru przez klienta, taką możliwość może przejąć autor i samodzielnie takiej selekcji dokonać- co warto zawrzeć w treści umowy.
Gdy mamy wątpliwości co to umowy fotograficznej dotyczącej sesji czy zlecenia, najlepiej udać się do adwokata czy rady prawnego i skonsultować się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla nas, czy to dla klienta czy dla twórcy zdjęć.