Trzy cechy fotografa studyjnego
Trzy cechy fotografa studyjnego – postanowiłem napisać parę zdań na ten temat. Od kilku lat realizuję sesje w różnych lokalizacjach czy studiach fotograficznych. Zapraszam do zapoznania się z moim wpisem.
Komunikacja
Jest istotnym elementem, można powiedzieć najważniejszym. Pracując z osobą, którą nigdy się nie spotkało lub gdy wcześniej nie miało się żadnego kontaktu. Szczególnie, gdy jest to pierwsza sesja tej osoby lub stresuje się przed sesją. Uzyskanie komfortowego środowiska dla uczestników sesji jest istotne. Możemy zadbać o podstawowe rzeczy takie jak kawa czy herbata, muzyką w tle czy sprawdzić sprawność sprzętu, którym się posługujemy, aby sesja odbyła się bez niespodzianek dla mnie jako autora zdjęć czy klienta. Warto przed samą sesją usiąść i porozmawiać nie tylko, o tym jakie zdjęcia będziemy robić, ale trochę poznać osobę, czym się zajmuje. Zmniejszymy tym samym dystans do naszej osoby.
Koncepcja sesji/zdjęć
Koncepcja sesji polega głownie na planowaniu. Zanim sesja dojdzie do skutku warto mieć pomysł, zarys ustawienia oświetlenia czy informacje co do ilości osób biorących w zdjęciach czy celu zdjęć. Czasami zdarza się, że trzeba improwizować, zdarzają się nie przewidziane sytuacje, na to też trzeba być przygotowanym. Istotne jest dla obsługi klientów, to aby mieli świadomość procesu sesji , czego się od nich wymagamy i w czym mogą oczekiwać pomocy. Im mniej pozostawi się przypadkowi, tym lepiej dla samego autora zdjęć czy innych uczestników sesji.
Eksperymenty
Gdy zaczyna się fotografować, wiele osób szuka swojego stylu. Często stosują jeden styl charakterystyczny dla siebie. Używają sprawdzonych schematów oświetlenia czy obróbki zdjęć. Wiele osób, jednak woli pracować spontanicznie, ma świadomość, że każda sesja, czy osoba fotografowana wymaga indywidualnego podejścia. Eksperymentują z oświetleniem, ustawieniami modyfikatorów czy nawet później już w postprodukcji zdjęć. Uważam, że warto próbować eksperymentować, daje to nam osobisty rozwój i pozwala zdobywać wiedzę. Można zmieniać modyfikatory, tekstury tła czy stylizację osoby. Nawet zmiana ogniskowej może powodować zmianę tworzenia zdjęć. Zapamiętajmy: mistrzowie fotografii nie boją się porażki.
Zapraszam do komentowania jakie według Was są najważniejsze inne cechy fotografa studyjnego?