Co to jest plik JPG?
Jest to skompresowany, poddany przetworzeniu przez procesor aparatu format zapisu zdjęcia. Kompresja JPEG używa algorytmu stratnego. Oznacz to, że podczas kompresji informacji, część z nich zostaje bezpowrotnie stracona. Cechą charakterystyczną takiego zapisu jest mała waga oraz brak możliwości dużej edycji. Jest także domyślnym standardem dla producentów aparatów cyfrowych i profesjonalnych fotografów.
Co to jest plik RAW?
Jest to „surowy” format zapisu danych z matrycy. Nazywany także jako „cyfrowy negatyw”. Zawiera on także wiele informacje parametrów użytych podczas wykonywania zdjęcia (np. przysłona, czas, czułość ISO, ogniskowa, balans bieli). Odwrotnie do formatu JPG plik RAW zajmuje sporo miejsca pamięci karty.
Kiedy warto używać formatu RAW, a kiedy JPG?
Format RAW jest idealny do dalszej głębokiej postprodukcji, natomiast plik JPG daje możliwość bardzo podstawowej obróbki np kadrowanie. Różnica zawartości informacji w obu formatach jest diametralnie duża na korzyść RAW. Należy pamiętać, że wywołanie formatu raw wymaga dodatkowego oprogramowania np. Lightroom, natomiast pliki jpg nie potrzebują dodatków, aby je otworzyć. Osobiście używam zamiennie tych dwóch formatów w zależności od celu zdjęć. W większości przypadków stosuję jednoczesny zapis kadru w tych dwóch formatach. Dlaczego wybrałem takie rozwiązanie? Po pierwsze daje mi możliwość szybkiej wysyłki w czasie wydarzenia/sesji pliku JPG do agencji czy do klienta. Po drugie daje możliwość późniejszej postprodukcji danego kadru według własnych potrzeb. Przetwarzanie obrazu jakie posiada aparat nie daje zawsze zadowalające efekty.