Korpus XH-1 jest bezlusterkowcem. Producent Fujifilm znany jest z jakości wykonania swoich aparatów nie tylko pod względem użytych materiałów, ale także z komfortu ich użytkowania. Model XH-1 zadowoli nie tylko amatorów, ale także osoby wymagające od sprzętu pracy w różnych warunkach. Uszczelnienie aparatu daje taką możliwość. Jest to ważne dla podróżników czy osób pracujących w zmiennych warunkach pogodowych np. fotoreporterów.
Budowa
Zastosowany sensor 24-milionowy X-Trans CMOS III w rozmiarze APS-C daje spore możliwości postproducji zdjęć. Szybki 325-punktowy autofokus ze 169 punktami detekcji fazy, tryb seryjny 14 kl./s i duży wizjer elektroniczny o rozdzielczości 3,6 Mp dają powody do zadowolenia. Ogólna budowa korpusu jest wygodna. Dodatkowo używając dodatkowo gripa podwyższa się komfort użytkowania. Podstawę odlano z magnezu i jest ona o 25% grubsza niż w przypadku wcześniejszych aparatów z serii X.
Wszystkie przyciski, pokrętła są bardzo dobrze spasowane i użytkuje się je w odpowiedni sposób. Klawiszologia czy umieszczenie poszczególnych ustawień aparatu dla osoby trochę zaawansowanej nie będzie stanowić problemy. Po chwili użytkowania korpusu przyzwyczajamy się do tego. Możliwość programowania do własnych potrzeb dodatkowych przycisków jest plusem korpusu. Zastosowanie kart typu SD, które są powszechne także przemawia na korzyść w postaci dwóch slotów. Warto docenić dodanie dodatkowego ekranu pomocniczego z podstawowymi informacjami. Należy także wspomnieć, że zastosowano 5-osiowy system stabilizacji obrazu (IBIS), który jest bardzo skuteczny. Można powiedzieć, że niecałe 700 gram daje bardzo dużo fotograficznego szczęścia i zadowolenia. Wbudowano moduł Wi-Fi oraz łączność Bluetooth, która pozwala na pozostanie w ciągłym kontakcie z aplikacją mobilną na smartfonie lub tablecie i wygodne przesyłanie zdjęć.
Cena
Cena korpusu wacha się w granicach ok. 4 000 zł
Czy warto się tym modelem zainteresować?
Oczywiście, że tak. System Fujifilm jest godny polecenia. Jeśli fotografujący ceni jakość, małą wagę sprzętu i często pracuje w różnych lokalizacjach jest to idealne rozwiązanie. Cena korpusu nie należy do niskich, ale po poznaniu go i oswojeniu klawiszologii da wiele radości z fotografowania w trudnych warunkach oświetleniowych. W końcu z fotografii należy czerpać radość i przyjemność, a sprzęt ma w tym pomagać i ułatwiać tworzyć wspomnienia.
Poniżej kilka kadrów wykonanych tym korpusem, poddanych postprodukcji jedynie w Lightroom Classic: