Każdy z nas wykonuje zdjęcia telefonem. Producenci ściągają się w tworzeniu różnych rozwiązaniach, zastosowanych ilości obiektywów czy wielkości matrycy, kończąc na oprogramowaniu do obsługi aparatu. Dlaczego warto wykonywać zdjęcia telefonem? Producenci oferują aktualnie rozwiązania, możliwości prawie takie same jak w lustrzance. Mamy tryb manualny czy zapis zdjęcia w formacie RAW.
Przyjrzyjmy się modelowi Huawei Mate 20 Pro, którego użytkuje od dłuższego czasu.
Kilka słów o specyfikacji
Producent w tym modelu umieścił trzy moduły foto:
- główny o rozdzielczości 40 MP i jasności f/1.8,
- tele o rozdzielczości 8 MP i jasności f/2.4,
- szeroki kąt o rozdzielczości 20 MP i jasności f/2.2.
Możemy przełączać się między obiektywami używając mnożnik w aplikacji aparatu. Do dyspozycji mamy warianty:
- x1 (standardowy obiektyw),
- x3 (teleobiektyw),
- x5 (cyfrowy zoom ze sporo niższą jakością),
- x0,6 (ultraszeroki kąt).
Co jest dla mnie ważne w telefonie
Są to trzy rzeczy. Po pierwsze wydajna bateria. Długi czas pracy telefonu jest ważny w mojej pracy. Sam się przekonałem, że możliwa jest praca przez 24h bez ładowania. Drugą kwestią jest dobry aparat. Zdarzały się sytuacje, kiedy nie miałem przy sobie aparatu czy chcąc się wtopić w otoczenie zdjęcie wykonywałem telefonem, gdzie później było publikowane w mediach. Najważniejszy element to ekran. W tym modelu mamy rozdzielczość 3120 x 1440. Użytkowanie telefonu w pełnym słońcu jest możliwe.
Przykładowe zdjęcia wykonane telefonem
Należy mieć na uwadze, że zdjęcia zamieszczone powyżej są zmniejszone i skompresowane, dlatego nie oddają pełnej jakości.
Odbitki
Z ciekawości wykonałem odbitkę 20×30 cm z zdjęcia wykonanym telefonem na papierze matowym. Zaskoczył mnie efekt. Nie spodziewałem się takiej samej odbitki jak z lustrzanki, ale efekt końcowy jest pozytywny. Uważam, że w formacie 10×15 czy nawet 15×23 jakość będzie akceptowalna dla większości oglądających.
Moim zdaniem Huawei Mate 20 Pro może być ciekawą ofertą dla fotografów lub dla osób, które oczekują czegoś więcej od aparatu w telefonie niż prostego trybu i przeciętnej jakości. Warto zaopatrzyć się w dodatkową kartę pamięci, co prawda mamy wbudowane 128 GB pamięci, ale wolnej przestrzeni nigdy za wiele.
Plusy:
- ciekawe tryby fotografowania
- możliwość ustawień manualnych
- możliwy zapis w DNG
- dobra stabilizacja
Wady:
- format DNG możliwy tylko w trybie Pro
- brak możliwości dodania własnego logo
- wbudowane opcje edycji w galerii