Z czego składa się Color Checker?
Wzorzec zawiera:
- kreatywny – umożliwia korektę świateł i cieni oraz łatwą regulację temperatury barwowej.
- klasyczny – 24-polowy standard przemysłowy, klasyczny wzorzec służący do tworzenia profili oraz oceny i weryfikacji poszczególnych kolorów
- balans bieli – służy do ustawień balansu bieli.
Dlaczego warto go mieć?
Jest narzędziem niezbędnym do prawidłowego odwzorowania kolorów na zdjęciu. Jest to ważne szczególnie dla mnie, gdzie bardzo często wykonuje dla klientów odbitki czy wydruki w większym rozmiarze. Przykład zdjęcie po lewo bez profilowania, po prawo po wczytaniu profilu.
Zdjęcia wywołane z pliku RAW, obydwa mają takie same parametry, jedynie został stworzony i dodany profil na drugim zdjęciu.
Do czego go używam?
Jest jeden powód najważniejszy: maksymalne odwzorowanie kolorów. Dlaczego jest to dla mnie istotne? Realizując zdjęcia portretowe, gdzie wykonywany jest make-up, czy jest to sesja wizerunkowa czy dla portfolio wizażystki prawidłowe odwzorowanie użytych do sesji kosmetyków jest sprawa najważniejszą.
Jest też jedna ważna kwestia. Pracując różnymi aparatami, potem w postprodukcji mamy identyczne wyjściowe kolory, nie zależnie jakim aparatem wykonaliśmy zdjęcie.
Tworzenie profilu
Profilowanie przeprowadza się w oparciu o dołączony Wzorzec barwny. Dołączone oprogramowanie występuje w wersji samodzielnej lub w postaci plugina dla Adobe Lightroom. Jest to proces prosty i nie wymaga od nas specjalnego zaangażowania. Wykonujemy zdjęcie tablicy, następnie tworzenie profilu w programie odbywa się za pomocą kilku kliknięć.
Wady:
- wysoka cena ok 360 zł
- trwałość tablicy około 2 lat
Zalety:
- kontrola nad kolorem i balansem bieli
- małe rozmiary
Czy warto go kupić?
Zdecydowanie tak. Poprawny balans bieli czy odwzorowanie koloru powinno być priorytetem dla każdej osoby fotografującej.