Co to jest tethering?
Wygoda pracy na sesji jest ważna, nie tylko dla samego fotografa, ale także dla osoby fotografowanej. Jednym z takich elementów, który stosujęą od lat, jest tethering. Czym jest tethering? Tethering to przesyłanie zdjęć z aparatu w czasie rzeczywistym do komputera za pomocą kabla.
Plusy tetheringu:
- kontrola kadru, detali na zdjęciu
- komfort pracy dla osoby wykonującej zdjęcia, ale także dla osoby fotografowanej – możliwość podglądu
- wyświetlanie zdjęcia na ekranie komputera, do którego możemy podłączyć większy ekran – większy komfort podglądu niż na małym ekranie aparatu
Minusy tetheringu:
- czas przesyłania zależy od rozmiaru pliku, jaki generuje aparat, w zależności od tego, czy używamy formatu RAW, czy JPG
- osoby, które dopiero zaczynają pracę z tetheringiem, mogą mieć wyzwanie z przeszkadzającym kablem
Jak zacząć pracę z tetheringiem?
Można skorzystać z kabla, który otrzymujemy w zestawie wraz z aparatem. Pojawia się pierwszy problem – fabryczne kable są bardzo krótkie, a jakość ich wykonania jest bardzo słaba. Prędkość przesyłania danych jest na niskim poziomie. Nie daje to komfortu pracy. Czekamy, aż zdjęcie zostanie przesłane do komputera, czas ucieka, a jak wiemy: czas to pieniądz.
Osobiście używam Nikona Z7 II, gdzie plik RAW waży ok 30 MB. Jego szybkie przesłanie wymaga odpowiedniego kabla. Częste sesje w studio powodują dużą eksploatację materiału, z którego jest wykonany kabel. Pożądana jest jakość, aby taki kabel był odporny na uszkodzenia mechaniczne.
Jak zamocować kabel do aparatu?
Potrzebna będzie płytka kablowa. Kabel prowadzony jest pod podstawą aparatu do właściwego w korpusie gniazda. Firma Nikon, zastosowała dość słabe rozwiązanie w Nikonie Z7 II. Gniazdo do tetheringu znajduje się na górze i trzeba całą zaślepkę wyjąć, aby go używać.
Firma Mathorn ma gotowe rozwiązanie w swojej ofercie w postaci uniwersalnej płytki kablowej MCP-1, która kosztuje tylko 100 zł. Konkurencyjne rozwiązania są w cenie 700 zł, więc różnica jest ogromna.
Dlaczego dla mnie ważny jest tethering na sesji?
Osobiście od chwili, kiedy zacząłem używać tetheringu na sesji, nie wyobrażam sobie inaczej pracować. Pokazanie klientowi na sesji „na żywo” zdjęcia jest ważnym elementem pracy z nim, wytłumaczenia i pokazania, co jeszcze można skorygować.
Pozwala mi to na skuteczną i szybką pracę, daje możliwość zarządzania plikami, opisywanie czy backup, co jest bardzo ważne. Rekomenduję używanie programu Lightroom czy Capture One.
Przykładem może być sesja typu headshosts zrealizowana w studio. Dzięki szybkiemu transferowi zdjęć do komputera, sesja przebiega bez opóźnień, jest możliwość wskazania osobie pozującej efektów sesji, wybrania wstępnie najlepszych kadrów.
Poniżej kadr z sesji na której używałem tetheringu:
Kable do tetheringu Mathorn
Tak jak wspomniałem, tethering jest bardzo pomocny podczas sesji. Pozostaje jeszcze wybór odpowiedniego kabla.
Ja korzystam z kabli do tetheringu firmy Mathorn i są one niezawodne. Zapewniają szybki transfer danych, co pozwala na fajną, dynamiczną pracę na planie. Dużym plusem jest też jakość wykonania kabli – są bardzo wytrzymałe, a wyprofilowane wtyczki zapobiegają wyłamaniu złącza USB.
Producent wskazuje, że:
Kable tetheringowe Mathorn serii MTC wykonane zostały standardzie USB 3.2 Gen2x1, którego nominalna prędkość przesyłu danych wynosi 10Gbit/s. Dzięki zastosowaniu przewodów i złącz o wysokiej przewodności oraz podwójnego ekranowania linii sygnałowych, zapewniają one transfer dochodzący do 1000 MB/s, nawet na dystansie 5 metrów. W praktycznym zastosowaniu tak wysoki transfer danych pozwala na przykłąd przesłać serię 10 nieskompresowanych plików RAW wykonanych aparatem Sony A1 (ok. 102MB każdy) w czasie zaledwie 1 sekundy.
Kolor kabla.
Jak wiemy kable Tether Tools są żółte. Ich kolor nie raz jest słabo widoczny w studio. Jednak to, co zrobiła firma Mathorn, jest strzałem w dziesiątkę. Podczas pracy w ciemnym studiu fotograficznym kolor kabla to nie tylko kwestia estetyki, ale również bezpieczeństwa. Z tego powodu kable Mathorn są dostępne w dwóch różnych odcieniach. Niebieski odcień, który nazwali ArcticBlue charakteryzuje się bardzo dobrą widocznością w słabym oświetleniu nawet na białym tle.
Drugi nazywa się Magenta, a jego specjalny odcień stymuluje kreatywność, jednocześnie sprawiając, że kabel jest dobrze widoczny we wszystkich środowiskach studyjnych. Zastosowane kolory mimo, że są intensywne, nie rozpraszają uwagi fotografowanych osób.
Dlaczego moim zdaniem warto stosować tethering na sesjach?
Po pierwsze: warto używać tetheringu na sesji jako narzędzia. Po drugie: daje to pełną kontrolę nad obrazem, który tworzymy. Po trzecie: natychmiast widzimy efekt zdjęć, możemy wprowadzać korekty, czy to w parametrach fotografowania, oświetlenia, czy scenografii. Warto zadbać o komfort pracy. Stosowane rozwiązania przez fotografujących, ustawienia aparatu, odpowiedni obiektyw itp, są ważne. Uzupełnia natomiast to wszystko tethering.
Wybór kabla firmy Mathorn jest rozsądnym wyborem. Pod względem jakości i ceny. Szczególnie, gdy otrzymujemy 3 lata gwarancji na produkt. Osobiście mam wrażenie, że przesyłanie zdjęć, używając kabla firmy Mathorn, jest szybsze niż Tether Tools. Czy tak jest w rzeczywistości, przekonajcie się sami.